Skip to main content
15 května, 2023

Jak se změní HR s příchodem AI

15 května, 2023

V dubnovém vydání Plusco News jsme pro vás shrnuli témata a trendy interní komunikace tak, jak se o nich mluvilo na konferenci InComms Forum. Jedno zajímavé a velmi aktuální téma se ale na této události neobjevilo, i když o něm asi všichni slyšíme a čteme – umělá inteligence a nástroje jako je Chat-GPT, Tome, Microsoft Designer a mnoho dalších. Jak tyto nástroje ovlivní obor HR a interní komunikaci?

Připravte se…

Nástroje AI se neuvěřitelně rychle vyvíjejí a zlepšují. Co neumí dnes budou umět možná už příští měsíc nebo týden. Je obtížné predikovat, jak reálně ovlivní naši práci v tomto roce a jak rychlé bude zavedení nástrojů AI ve firemním prostředí. Na co se tedy připravit?

Se zvídavostí nejdál dojdeš

Zvídavost je vlastnost, kterou právě teď potřebujeme. Pojďme si hrát a zkoušet, jak AI funguje, co umí a co naopak nezvládá moc dobře.  Využití těchto nástrojů už vás potom napadne samo. Každý z nás může AI použít trochu jinak. Podle toho, co potřebujeme zrychlit nebo zefektivnit, co nás nebaví a chceme, aby to udělat někdo za nás, nebo na co nemáme dostatek lidí. Zvídavost, nastavení mysli a touha zjednodušovat věci jsou od teď důležité kompetence každého lídra včetně HR.

Neznamená to, že musíme být tech-lídrem ve vaší firmě, ale podporujte lidi kolem sebe, kteří se o technologické novinky zajímají. Pomohou vám rychle se zorientovat  a můžete z nich udělat ambasadory automatizace, digitalizace a AI. 

Spousta emocí

Nové technologie určitě vyvolávají a budou vyvolávat u našich zaměstnanců strach, odpor, možná frustraci. “Nepřijdu o práci, když budeme ve firmě používat AI? Proč musím používat zase novou aplikaci? Ta nová technologie pro mě znamená, že musím dělat práci navíc, tak na co to je?” Novou rolí HR tak bude pomoci zaměstnancům adaptovat se na všechny tyto změny, aby nedocházelo k poklesu jejich motivace, celkové spokojenosti i výkonu. Mluvit se zaměstnanci ještě víc než dříve a vnímat jejich obavy a námitky. To co teď budeme potřebovat, by se dalo pojmenovat jako change management

Diskutujme!

Pokud vás toto téma zajímá a rádi byste s námi prodiskutovali, jak bude HR ovlivněno nástupem umělé inteligence, připojte se k našemu HR workshopu na téma Existuje hranice digitalizace HR?